חומרי בידוד

חומרי הבידוד הם אלו שאחראים על הבידוד ואיכותם היא זו שתשפיע עליו. היתרון הגדול שלהם הוא שלמרות שהם לא עבים במיוחד הם מהווים התנגדות למעבר של חום בצורה טובה ויש שתי קבוצות של חומרי בידוד:

  • חומרים על בסיס סיד או צימנט – קבוצה זו כוללת את פלטות האיטונג, את הבטון המוקצף ואת הטיח התרמי. המוליכות שלהם היא עד ל-0.3 מה שאומר שצריך לעשות שימוש בעובי גדול יחסית ולכן הם בשימוש בעיקר במקומות בהם אין צורך ברמת בידוד גבוהה.
  • חומרים מינרליים או פולימריים – קבוצה זו כוללת את צמר הסלעים כמו גם את הקל קר הלא הוא הפוליסטרן המוקצף. המוליכות התרמית שלהם היא בין 0.05 ל-0.3 מה שאומר שגם בעובי קטן ניתן לקבל בידוד איכותי במיוחד. הם בשימוש בכל מקום בו רוצים רמת בידוד גבוהה כמו גם מקומות בהם לא רוצים להוסיף יותר מידי לעובי הקיים של המבנה והחומרים הללו עושים את העבודה גם עם עובי קטן.

חומרי בידוד לבידוד תרמי

  • האיטונג – האיטונג הוא תערובת של אבקת אלומיניום, חול וסיד מדולל. ישנה תגובה כימית בין אבקת האלומיניום לבין הסיד מה שיוצר בועות של גז וכך התערובת הופכת לנקבובית. את האיטונג מוכרים כבלוקים חזקים אך הוא חייב איטום מכיוון שיש לו ספיגות גבוהה של מים.
  • טיח תרמי – תערובת של כדורי פוליסטרן מוקצף יחד עם מלט צימנטי אשר מקנים לטיח נקבוביות גדולה. החומר דורש אטימה חיצונית מכיוון שהוא סופג מים והחוזק המכני שלו נמוך.
  • צמר סלעים – צמר הסלעים מיוצר מסלעי בזלת שעברו גריסה מאסיבית ולאחר מכן עברו חיתוך לסיבים דקים. הבעיה של צמר הסלעים היא שיש לו ספיגת רטיבות גבוהה מה שיכול לגרום לו לאבד את תכונות הבידוד שלו אך מצד שני, הוא לא פולט גזים, לא מותקף על ידי חרקים ואינו דליק. העובי המומלץ של צמר סלעים לבידוד קירות הוא של 2.5-5 ס"מ, והוא יכול להגיע כלוח קשיח או רך ומגולגל בפוליאתילן, אלומיניום או יריעות פי וי סי.
  • צמר זכוכית – צמר הזכוכית דומה מאוד בתכונות שלו כמו גם בשימושים שלו לצמר הסלעים.
  • פוליסטרין מוקצף – הפוליסטרין המוקצף מגיע בלוחות עם בועות פוליסטרין מנופחות ודחוסות. תהליך ההקצפה מאפשר לקבל את הלוחות הללו ברמות צפיפות שונות בהתאם לצרכים. לוחות הפוליסטרין אמורות להיות בשימוש פנים ולא בשימוש בקירות חיצוניים בגלל חולשתו של החומר ורגישותו לקרינת השמש. הפוליסטרן המוקצף נוח מאוד לשימוש מכיוון שהוא קל לניסור ולחיתוך ולהתאמה שלו לצרכים השונים.
  • פוליאוריתן מוקצף – הפוליאוריתן המוקצף דומה בתכונות שלו לפוליסטרין המוקצף וניתן לקבל אותו כחומר להתזה או בלוחות קשיחים. כשהוא מותז הוא מתקשה מהר מאוד והופך לחזק ויציב ולכן הוא פופולארי מאוד ויעיל מאוד והוא יכול להידבק לכל חומר כמעט וכפי שציינו להתקשות במהירות. הוא מיועד בעיקר לקירות פנימיים אך גם בקירות חיצוניים הוא יכול להיות בשימוש אך חשוב לדעת שהוא אינו עמיד לקרני השמש מה שאומר שצריך לצפות אותו בחומר הגנה.
לקריאה על מוצרי בידוד תרמי ומוצרים נוספים מבית מפעל רגומי

התקן הישראלי והאזורים השונים בארץ

באזורים שונים בארץ יש מזגי אויר משתנים ובהתאם ישנו תקן ישראלי אשר מגדיר את הדרישות המינימליות לבידוד תרמי של המעטפת החיצונית של מבנים. התקן אמור לדאוג לצמצום העיבוי כמו גם לנוחות התרמית, ולא פחות חשוב מכך, גם לחיסכון באנרגיה. התקן מחולק אם כן בהתאם לאזורי אקלים שונים וחשוב לקיים אותו בשביל להשיג את אותו חיסכון באנרגיה כמו גם בידוד תרמי יעיל.