מושגים בבידוד תרמי

לבידוד תרמי חשיבות גבוהה. הוא מאפשר לאנשים שנמצאים במבנה להרגיש נוח יותר ונעים יותר והוא בעיקר חוסך באנרגיה. נהוג לחשוב שהטמפרטורה בחלל החדר מושפעת רק מאמצעי החימום או הקירור שבו, אך כדאי לדעת שמעבר להם יש גם את המעטפת החיצונית שאלו הקירות, הרצפה והתקרה ואם אלו יהיו מבודדים בצורה איכותית חום או קור לא "יברחו" ולא ידרשו אנרגיה רבה יותר לחימום או לקירור. הנה כמה מושגים הנוגעים לבידוד תרמי, מושגים שחשוב להכיר כשמתעניינים בתחום.

קרינה – קרינה בכל מה שקשור לבידוד תרמי מתייחסת להעברה של חום או דחייה שלו. ניתן לראות דחייה של קרינת השמש לדוגמא על ידי גגות לבנים כמו גם תנור סלילים חשמלי אשר מעביר את החום על ידי קרינה.

הולכה – בידוד תרמי אמור לחסום מעבר של חום דרך גופים מוצקים. הגופים המוצקים הללו הם כמובן הקירות והתקרה והבידוד התרמי הוא זה שיחסום את ההולכה דרך הגופים הללו ורמת האיכות שלו תהיה הגורם המשפיע ביותר על ההולכה.

זרימה של חום – איך עובד חימום? החימום עובר דרך האוויר בזמן פעולתו, הוא דוחף את שכבת האוויר הקרה למעלה מה שיוצר חום למטה. במצב בו אין בידוד תרמי איכותי בתקרה החום יעלה למעלה לתקרה ויתפוגג, אם יש בידוד תרמי איכותי בתקרה חלק לא מבוטל מן החום יישאר בחלל החדר וישפיע על הטמפרטורה שלו.

מעבר חום – מעבר חום הוא שילוב של זרימה, הולכה וקרינה. זהו עיקרון אשר מדבר על כך שבכל מקום בו יש הבדלי טמפרטורות בין הפנים לחוץ, יהיה מעבר של חום מהאזור החם לאזור הקר מה שאומר שהאזור החם יאבד מחומו לטובת האזור הקר. החום ילך לאיבוד דרך גופים מוצקים שהם התקרה, הקירות והרצפה, הוא ילך לאיבוד על ידי מעבר של חום דרך האוויר וכמובן על ידי קרינה.

עיבוי – עיבוי הוא מצב המביא בסופו של דבר לעובש ופטריות. זה מתחיל עם טמפרטורת משטח פנימי של המעטפת החיצונית שנמוכה מהטמפרטורה של הדירה, מה שגורם לאדים של מים שנמצאים באוויר שבתוך הדירה להתעבות במגע עם התקרה או הקיר ולהפוך מהר מאוד לטיפות של מים. כשמדובר על משטחים אטומים בהם מצטברות הטיפות הללו ואין ספיגה שלהן אין בעיה. אך כשמדובר על משטחים סופגים כמו טיח קיר רגיל זו כבר בעיה חמורה שתגרום לרטיבות בקיר והתוצאה היא כפי שציינו עובש ופטריות. אדי המים בדירה נוצרים בגלל חוסר אוורור שלה שילוב של לחות פנימית הנוצרת על ידי נשימה בחלל סגור יחד עם לחות חיצונית טבעית.

גשרים תרמיים – הגשרים התרמיים אלו חגורות הבטון בקירות ובתקרות, עמודי הבטון המשולבים בקירות החוץ וכדומה. ומהם הגשרים התרמיים? הגשרים התרמיים הם האזורים הרגישים במיוחד לתופעת ה"עיבוי", אזורים שנמצאים בחלקי המבנה המשולבים במעטפת החיצונית.

מוליכות תרמית סגולית – בשביל לדעת האם חומר מסוים מבודד בצורה איכותית יש צורך למדוד אותו ואת זה עושים באמצעות נתון פיזיקלי אשר נקרא "מוליכות תרמית סגולית". נתון זה מודד את כושר מעבר החום דרך אותו החומר, כשכמה שהציון יהיה נמוך יותר ככה הבידוד יהיה גבוה ואיכותי יותר. המוליכות התרמית היא פועל יוצא של הצפיפות של החומר, צורה שלו והנקבוביות שיש בו. כמובן שגם התכונות הפיזיקליות קריטיות כמו גם כושר העמידה בפני רטיבות.

מושגים אלו בבידוד תרמי יסייעו לכם להבין טוב יותר את התחום ויאפשרו לכם להבין את המונחים של אנשי המקצוע בתחום בכדי שתקבלו את הטוב ביותר בשבילכם.